İstanbul Sahipsiz Değil

Firmadan ve komisyondan şaka gibi açıklamalar

Zeytinburnu’nda İstanbul’un tarihi siluetini bozan gökdelenlerin sahibi olan firma ve İBB İmar ve Bayındırlık Komisyonu, Sabah gazetesi aracılığıyla İstanbul halkıyla adeta alay eder gibi bir açıklama yaptı. Gazete haberinde firma adına şu ifadelere yer verildi:  “Kamuoyu yanlış yönlendirildi. Söz konusu resimler Salacak’ta 65 metre yüksekliğindeki bir binanın üzerine çıkılarak çekilmiş. 100 metreye çıkılsa daha fazla kat görünecek. Bize teklif edilen ‘tıraşlayalım’ teklifini kabul etmemiz mümkün değil.”

Aynı gazetede İBB imar komisyonundan bir yetkiliye dayandırılarak yapılan açıklamada, firmaya karşı yargısız infaz yapıldığı iddia edildi. Haberde komisyonun İstanbul’un birçok noktasından izlenebilen muhteşem siluet için Salacak sahillerinden alınacak gravürlerin esas alınacağı, dolayısıyla bu noktadan bakıldığında siluete girmeyen tüm yapılara izin verileceği belirtildi. Söz konusu firmaya ait gökdelenlerin inşaatının da aynı gerekçeyle engellenmeyeceği iler sürüldü.

Firmanın iddialarına dayandırılan bir başka haberde ise, komisyon ile firma yetkilileri arasında 8 katın tıraşlanması için pazarlık yapıldığı ancak firmanın tıraşlamayı kabul etmediği için komisyonun bu teklifte ısrarcı olmadığı ileri sürüldü.

Kamuoyunu doğrudan bilgilendirmek yerine maksatlı haberlerle konuyu saptırmaya çalışan ve İstanbul halkıyla adeta alay eden komisyon yetkililerine İstanbul Sahipsiz Değil platformu olarak soruyoruz: İstanbul’un tarihi siluetini nereden ve kaç metre yükseklikten seyredeceğimize bu komisyon mu karar verecek? Eğer öyleyse; siluetin bağrına hançer gibi saplanan bu ucubeleri görmemek için Salacak sahiline mi gitmemiz gerekiyor?

Bu site sivil inisiyatifle kurulmuştur. Herhangi bir tüzel kişiliği yoktur.
Gökdelenler yıkılana kadar yayında kalacaktır.

platforma destek öneri ve irtibat için
ePosta: Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.