İstanbul Sahipsiz Değil

İstanbul'a siluet ayarı: Yüksekliğin sınırı olacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Tarihi Yarımada'nın siluetinin korunması için, 10 ilçeye inşa edilecek binaların maksimum yüksekliğini belirledi.

Büyükşehir Belediye Meclisi ocak ayı 5. birleşiminde gündeme alınan raporda, İstanbul'da Tarihi Yarımada siluetinin korunmasıyla ilgili 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni İmar Planına eklenen düzenlemenin ardından ilçeler bazında binaların yükseklik seviyeleri de belirlendi.

Bu düzenlemeyle İstanbul'un siluetini etkileyeceği düşünülen Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Bayrampaşa, Esenler, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Güngören, Küçükçekmece ve Zeytinburnu'nda yapılan tespitler uyarınca belirlenen yüksekliklerden fazla inşaat yapılamayacak.

Raporda, Tarihi Yarımada siluetini Haliç'in karşı yamaçlarından, Beyoğlu-Galata kesimlerinden, Üsküdar, Harem, Kadıköy kıyı ve yamaçlarından gören yerlerde inceleme yapıldığı belirtildi.

Silueti olumsuz etkilemelerin tekrar yaşanmaması için "deniz seviyesine ya da doğal zemin kotuna göre maksimum saçak kotları ile ilgili plan notlarının eklenmesi" talep edildi.

Mahallelerde yapılan tespitlerde, ilçelerin yüksek mevkilerinde inşaat seviyeleri düşük, çukur ve kot farkı düşük mevkilerde ise yüksek tutuldu.

Raporda, İstanbul'un özgün siluetini oluşturan alanlar ile silueti etkileme potansiyeline sahip çeper alanlarda siluetteki değişimi kontrol etmek amacıyla imar planlarında verilen yapılaşma haklarının yeniden ele alınması gerektiği belirtildi.

İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarafından değerlendirilen teklif aynen kabul edilerek, ilçe belediyeleri tarafından yapılacak uygulama planlarına da işlenmesi notu ilave edildi.

Raporun oylanması öncesinde konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Ergün Turan, İstanbul için önemli bir karar alındığını belirterek, "Tarihi siluet uzun yıllar boyunca korunmuş, ancak modern inşaat tekniklerinin geldiği nokta bina yüksekliklerini artırdı. Tarihi Yarımada'nın arkasında kalan tüm bölgedeki silueti etkileyecek her bir noktada inceleme yapıldı. Bundan sonra planlarda yüksekliklere kısıtlama getirildi. Bu işe emek veren arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum" dedi.

HAS Parti Meclis Üyesi Ahmet Sadıkoğlu da bu raporun tüm meclis üyelerince saklanması gerektiğini ifade ederek, "Çok güzel bir çalışma. İstanbul'da inşaat şirketleri Avrupa'nın en büyük binalarını yapmaya çalışıyordu. Raporla bu çalışmaların da önüne geçilmiş olacak" diye konuştu.

CHP Grubu Meclis Üyesi Mehmet Yıldız da Tarihi Yarımada için yapılan bu çalışmanın, İstanbul'un tamamı için de yapılmasını ümit ettiğini söyledi.

Komisyon tarafından Büyükşehir Belediye Meclisine havale edilen teklif oy birliğiyle kabul edildi.http://dunyabulteni.net

Bu site sivil inisiyatifle kurulmuştur. Herhangi bir tüzel kişiliği yoktur.
Gökdelenler yıkılana kadar yayında kalacaktır.

platforma destek öneri ve irtibat için
ePosta: Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.