İstanbul Sahipsiz Değil

"Ucube yapılar" gerçekten yıkılabilecek mi?

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul'un siluetini bozan yapıların gerekirse yıkılması için talimat verdiğini açıkladı. Günay'ın açıklaması dikkatleri İstanbul'da Zeytinburnu'nda yapılan ve tarihi yarımadanınn silüetini bozan gökdelenlere çevrildi. Kamuoyu şimdi Bakanlığın bu gökdelenleri yıkıp yıkmayacağını merak ediyor.

Kanal a'daki "Görüş Farkı" programına katılan Günay, Erdoğan'ın İstanbul'un siluetini bozan yapılara ilişkin talimatı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Günay, Başbakan'ın bu tür yapıların gerekirse yıkılması için talimat verdiğini açıkladı. Başbakan'ın bu konudaki talimatını ilk kez dile getiren Günay, "Hepimizi rahatsız eden siluet tartışmasıyla ilgili Sayın Başbakan belediyelere yeni plan yapmaları, rahatsız edici görüntüleri düzeltmeleri talimatını verdi. Mevcut yapılar düzeltilecek.Tabiki yıkım da gündeme gelecek. Sözen döneminde Park Otel'in birkaç katı yıkıldıysa, İstanbul'da yıkılmayacak hiçbir yapı tanımıyorum. Bundan sonra rahatsız edici yapılar katiyen olmayacak" dedi.

ZEYTİNBURNU'NDAKİ GÖKDELENLER

İstanbul'un Zeytinburnu ilçesinde inşa edilen gökdelenler, tarihi yarımadanın siluetini bozdu. Konu uzun süredir kamuyounda tartışılıyor ancak hala somut bir adım atılmış değil.

dunyabulteni.net

Bu site sivil inisiyatifle kurulmuştur. Herhangi bir tüzel kişiliği yoktur.
Gökdelenler yıkılana kadar yayında kalacaktır.

platforma destek öneri ve irtibat için
ePosta: Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.