İstanbul Sahipsiz Değil

'Tarih bizi mahkûm edecek'

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, tarihe ve kültürel mirasa karşı olan hassasiyetleriyle ilgili olarak A Haber Ankara Temsilcisi Murat Akgün'e içini döktü. Kurtlar Vadisi dizisinin, Topkapı Sarayı içerisinde kutsal emanetlerin bulunduğu bölümde çekim yapmasıyla ilgili olarak 'bence uygun değil' diyen Bakan Günay, İstanbul'un tarihi siluetinin bozulmaması için yoğun çaba harcadığını ama kamuoyunun da kendisini desteklemesi gerektiğini söyledi. Söyleşiden satırbaşları şöyle:
- Topkapı Sarayı'nın Kutsal Emanetler Bölümü'nde dizi çekimi yapılması sizce uygun mudur? - Bence uygun değil. Arkadaşlar iyi niyetle bir kolaylık göstermiş. Galiba önemli ricacılar olmuş. Tarihi eser kaçakçılığı ile ilgili bir repliği de senaryoya koymak kaydıyla ki, İlber Hoca (Ortaylı) da 'Senaryoya baktım sakıncalı bir şey yok' dedi, Topkapı ve Topkapı'yla birlikte kutsal emanetleri daha fazla bölgede ve dünyada duyurmak amacıyla bir izin vermişler. Kutsal emanetlerle ilgili geçmiş yıllarda da bazı talepler oldu, benim bilgim çerçevesinde hiç izin vermemiştim. Bundan sonra böyle konuların doğrudan bakanlık makamından olurla izne bağlanması ya da bağlanmaması konusunda bugün yeni bir talimat çıkardım.
- Uzmanlar çekim ışıklarının bile zararlı olduğunu söylüyor... - Bir zarar yok. Şu anda Topkapı Sarayı'ndaki yetkili arkadaşlarımızla da ilgili genel müdürlükle de konuştum. Zaten gereken özeni çekim sırasında da göstermişler.
- Geçenlerde yabancı gazetelerden birinde 'Türk kültür emperyalizmi artık dizilerle yayılıyor' diye bir yorum vardı. Katılıyor musunuz? - Kültür emperyalizmi demek belki doğru değil. Biz kimseye bir yaşam tarzı dikte etmiyor, tüketim ekonomisi dayatmaya çalışmıyoruz. Türkiye'nin tarihi mekânları, Türkiye'nin coğrafi özellik ve güzellikleri, insan davranışları, yaşam biçimimiz bir ölçüde büyük bir coğrafyada yayılıyor. Biz şimdi Asya ortalarından Avrupa ortalarına kadar eskiden atla gittiğimiz yerlere şimdi dizilerimizle gidiyoruz. Ve bunun Türkiye'yi tanıtmak konusunda bir katkısı var. Geçtiğimiz yıllarda Türk insanı Dallas dizisinin başına saatlerce kapanırdı... Şimdi onlardan çok daha kaliteli diziyle biz dünya dizi film piyasasında önemli bir yer tutmuş durumdayız.
- İstanbul'un tarihi siluetinin tahrip edildiği konuşuluyor. Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz? - Ben bu siluet değişikliğinden, tahribinden rahatsız oluyorum. İstanbul bence dünyada eşi bulunmayan şehir. Binlerce yıldan kalan bir silueti var. 1500-2000 yıllık bu siluet İstanbul'un kimliği, kişiliğidir. Bizim o kubbeleri ,minareleri Marmara tarafından gelirken de Karadeniz tarafından gelirken de gölgeleyen, baskı altına alan yeni yapılar yapmaya hakkımız yok. Bugün bu yapılar fütursuzca yapılıyor. Tarih bizi mahkûm edecek. Bir AVM alışkanlığı, bir gökdelen alışkanlığı başladı. Burası New York değil. Daha dikkatli olmamız gerekiyor. Ben tüm birimlerimle birlikte elimden geldiğince savaşıyorum. Ama benim savaşmam yetmez. Kamuoyunun bu sesi yükseltmesi ve bu yanlışa dur demesi gerekiyor. 

Kaynak : Sabah


Bu site sivil inisiyatifle kurulmuştur. Herhangi bir tüzel kişiliği yoktur.
Gökdelenler yıkılana kadar yayında kalacaktır.

platforma destek öneri ve irtibat için
ePosta: Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.