İstanbul Sahipsiz Değil

Örnek bir yıkım hikayesi: Park Otel

Gümüşsuyu'nda zarif mimarisi ve muhteşem deniz manzarası ile 1930'da ilk olarak "Miramare" ismiyle Tevfik Paşa ve oğulları tarafından açılan Park Otel, yerine yenisi yapılmak üzere 1979 yılında yıkılmış, 80'li yıllarda 23 katlı otel olarak Sürmeli otellerinin sahibi Yalçın Sürmeli tarafından inşaatına başlandı.

1989 yılında Mimarlar Odası ve dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen'in, "kentin siluetini bozduğu" gerekçesiyle açmış olduğu davalar sonucu 18 katı inşa edilen otelin yapımı yanındaki Alman konsolosluğunun (8 katli yükseklik) hizasına getirilme talebiyle durduruldu.

1993 yılında otelin 10 katı Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkıldı ve yüksekliği yanındaki Alman konsolosluğunun seviyesine (8 kat) getirildi.

2005 yılında enkaz 38 milyon dolara Mehmet Kutman ve İsrail'li Sami Ofer’in ortak şirketi Boğaziçi Yatırım tarafından satın alındı.

2006 yılında Turizm Bakanlığı Park Otel’in de içinde bulunduğu alanı turizm bölgesi ilan etti. Böylece Park Otel’in bulunduğu arsada turistik tesisin yanı sıra konut ve alışveriş merkezi yapılabilmesinin de önünü açmış oldu.

Bu kararın ardından Boğaziçi Yatırım tarafından binanın yüksekliği 8 katlı kalarak Amerikan mimarlık şirketi Robert Stern Architects (RAMSA) tarafından hazırlanan yeni bir proje ile 106 bin metrekare kapalı alanda, 141 adet rezidans ve 39 adet apart suit yapılması için yeniden planlandı. Projede bunun dışında bir de alışveriş merkezi olması öngörülüyordu.
Proje duyurulunca Mimarlar Odası, Kültür ve Turizm Bakanlığı aleyhine İmar Planı'nın iptali ve yürütmesinin durdurulması için yeni bir dava açtı ve yeni projenin hayata geçirilmesi Danıştay tarafından durduruldu.

2010 Temmuz ayında Otel son olarak CVK Grubu tarafından satın alındı.

2011 başına dek otopark olarak kullanılan Park Otel, bakımsızlıktan ötürü tam bir "hayalet bina" halindeydi. Yarattığı pislik ve güvenlik sorunları Ayaspaşa-Gümüşsuyu / Beyoğlu ahalisi için korkulu bir rüyaya dönüşmüştü.

2011 yılında şirket, Bölge Turizm alanı olduğu için yetkili Kültür ve Turizm Bakanlığı'na mevcut inşaattan üç katı daha eksilterek otel olarak düzenlemek üzere proje sundu. Bunun üzerine Anıtlar Kurulu’ndan önemli bir karar çıktı. Anıtlar Kurulu, yapının mevcut şekliyle otel olarak düzenlenmesi için hazırlanan planı onayladı.

Bu karar ardından 22 yıldır tartışma konusu olan Park Otel'deki inşaat çalışmaları yeniden başladı. CVK Grubu, Park Otel'de başlayacağı inşaatı 2012'de tamamlamayı planladığını açıkladı. Otelin işletmesinin uluslararası bir zincire verilmesinin planlandığı öğrenildi.

Bu site sivil inisiyatifle kurulmuştur. Herhangi bir tüzel kişiliği yoktur.
Gökdelenler yıkılana kadar yayında kalacaktır.

platforma destek öneri ve irtibat için
ePosta: Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.