İstanbul Sahipsiz Değil

Bir Çirkinlik Abidesi: Gökkafes

Süzer Holding'e ait Süzer Plaza ya da bilinen adıyla 'Gökkafes'le ilgili tartışmalar, 28 yıl öncesine dayanıyor. 24 Mayıs 1983'te, Devlet Planlama Teşkilatı'na başvurarak Dolmabahçe'de otel inşa izni alan Süzer Grubu, aynı yıl İstanbul 1 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'ndan bölgedeki tarihi Taşkışla binasının boyunu aşmamak kaydıyla, 24,5 metre ya da sekiz kat yüksekliğinde bir inşaat onayı aldı. Yapılaşma olmadığı için araziyi sekiz ayrı kişiden 159 milyon liraya satın alan Süzer Holding, 1984'de Abdülhamit'in "Dolmabahçe vadisinde, Taşkışla, Gümüşsuyu ve Maçka askeri kışlaları ile İstanbul'a havagazı dağıtan Gazhane tarafından çevrelenen araziye güvenlik gerekçesiyle inşaat yapılamaz" şerhini de tapu bölge müdürlüğüne başvurarak kaldırttı.

İnşaat ruhsatı 1988’de verildi

1984-89 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Bedrettin Dalan döneminde 24,5 metre olan inşaat projesi 134 metreye, işyeri oranıysa yüzde 20'den yüzde 80'e çıkarılarak yoğunluk artırıldı. 1987 yılında başlayan inşaatın ruhsatı 1988'de alındı ve "Pera Bahçeleri" olarak adlandırılan parkın orta yerinde gökdelen inşaatı için hafriyata başlandı.

1989’da Gökkafes Mühürlendi

1989 yılında dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı olan Nurettin Sözen, inşaatı sınırları dışına taştığı gerekçesiyle 'Gökkafes'i mühürledi ve tarihi kentin siluetini bozduğu gerekçesiyle hukuk savaşı başlattı. Mühürleme işlemi Beyoğlu Belediye'si tarafından yapılması gerektiğinden, Süzer Holding, açtığı davayı kazanarak iptal işlemine son verdi. Aynı yıl Beyoğlu Belediyesi de plan tadilatı yaparak, inşaat iznini 24.5 metre yüksekliğine indirdi. Bakanlık kararı ile İnşaat 1992'de yüksekliği 24.5 metreye indirilerek yeniden başladı.

Gökkafes Yeniden Yükseldi

Ekim 1992'de Bayındırlık Bakanlığı'nın inşaatın 24.4 metreyi geçmeyeceği kararı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ulaştı. Karar 4 Kasım 1992'de Turizm Bakanlığı'nca onaylandı. Danıştay 6. Dairesi mühürleme davasında olumsuz karar verince inşaat yeniden yükselmeye başladı.

1997'de Gökkafes Bir kez Daha Mühürlendi

1994'te İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine gelen Recep Tayyip Erdoğan Gökkafes'in yıkımı için büyük çaba harcadı. Büyükşehir Belediyesi bölgenin SİT alanı ilan edilmesi için harekete geçti ve 26 Haziran 1997'de Gökkafesi bir kez daha mühürledi. Beyoğlu Belediye Başkanlığı hukukçuları, 1997'de söz konusu araziye bina yapılamayacağına dair Abdülhamit şerhinin tapuya konulması için yeniden mahkemeye başvurdu.

Dava, Yargıtay aşamasına geldiğinde ise dönemin hükümetinin desteğiyle, Beyoğlu Belediyesi sınırları içindeki Gökkafes arazisi bir gecede, Şişli Belediyesi'ne geçirildi. Böylelikle şerh davasında Beyoğlu Belediyesi davanın tarafı olmaktan çıktı.

Erdoğan suç duyurusunda bulundu

Bu gelişmelerin ardından dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şişli Belediyesi hakkında suç duyurusunda bulunduysa da binanın yapımını engelleyemedi.

Bu site sivil inisiyatifle kurulmuştur. Herhangi bir tüzel kişiliği yoktur.
Gökdelenler yıkılana kadar yayında kalacaktır.

platforma destek öneri ve irtibat için
ePosta: Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.