İstanbul Sahipsiz Değil

DOSYALAR

IV Nolu Koruma Kurulu Kararı

Zeytinburnu’nda yapımı devam eden 16/9 gökdelenlerinin eski eser (tescili eser) komşuluğu olduğu halde harekete geçmeyen IV Nolu Koruma Kurulu kamuoyundan gelmeye başlayan tepkiler sonrası yeni bir karar aldığı ortaya çıktı.

Devamını oku...

IBB Meclis Kararları

Zeytinburnu İlçesi,  Kazlıçeşme Mahallesi 89 pafta, 771 ada, 12 parsel  yere ilişkin  1/5000  ölçekli  Nazım  İmar Tadilat planına  itiraz  incelenmiş olup  parselin sur  tecrit  bandının dışında olması  parseldeki yapılaşma  değerlerinin Turizm  alanlarına verilen  yapılanma  şartlarını aşmaması  ve İstanbul'un  Turizm  alanındaki  hedeflerine uygun  olması  ve plan yapım  aşamasında başta Ulaşım Planlama Müdürlüğü olmak üzere  kurum  görüşlerinin alınmış olması yapılan  plan değişikliği ile  surlar ve  tarihi yarımadaya hizmet edecek  turizm  tesislerinin  oluşturulması 1. bordum katın turizm fonksiyonu gereği  emsal dışı bırakılması bordum  katlarına   yüksekliği ve bina ebatlarının 1/1000  ölçekli  U.İ.P. belirlenmesi nedeni ile  komisyonumuzca  uygun  görülmemiştir.

Devamını oku...

Mimarlar Odası Raporları

Bu çekince raporu, Mimarlar Odası Mesleki Denetim Uygulamasının genel amaç ve beklentileri
doğrultusunda, Oda'nın kamu yararına çalışan bir meslek kuruluşu olması ve bu nedenle 6235 sayılı
yasa ile yükümlendiği "kamuyu ilgilendiren mesleki konularda ilgili idarelere görüş ve önerilerde
bulunma" görevinin yerine getirilmesi amacı ve sorumluluğu altında düzenlenmiş olup, çevresel
etkileri bakımından sakıncalar yaratacağı kanaatine varılan projenin ortaya çıkmasına neden olan
imar koşullarına yöneliktir. Bu nedenle, proje müellifinin mimari hizmet ve müelliflik hakları
saklıdır.

Devamını oku...

Örnek bir yıkım hikayesi: Park Otel

Gümüşsuyu'nda zarif mimarisi ve muhteşem deniz manzarası ile 1930'da ilk olarak "Miramare" ismiyle Tevfik Paşa ve oğulları tarafından açılan Park Otel, yerine yenisi yapılmak üzere 1979 yılında yıkılmış, 80'li yıllarda 23 katlı otel olarak Sürmeli otellerinin sahibi Yalçın Sürmeli tarafından inşaatına başlandı.

1989 yılında Mimarlar Odası ve dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen'in, "kentin siluetini bozduğu" gerekçesiyle açmış olduğu davalar sonucu 18 katı inşa edilen otelin yapımı yanındaki Alman konsolosluğunun (8 katli yükseklik) hizasına getirilme talebiyle durduruldu.

Devamını oku...

Bir Çirkinlik Abidesi: Gökkafes

Süzer Holding'e ait Süzer Plaza ya da bilinen adıyla 'Gökkafes'le ilgili tartışmalar, 28 yıl öncesine dayanıyor. 24 Mayıs 1983'te, Devlet Planlama Teşkilatı'na başvurarak Dolmabahçe'de otel inşa izni alan Süzer Grubu, aynı yıl İstanbul 1 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'ndan bölgedeki tarihi Taşkışla binasının boyunu aşmamak kaydıyla, 24,5 metre ya da sekiz kat yüksekliğinde bir inşaat onayı aldı. Yapılaşma olmadığı için araziyi sekiz ayrı kişiden 159 milyon liraya satın alan Süzer Holding, 1984'de Abdülhamit'in "Dolmabahçe vadisinde, Taşkışla, Gümüşsuyu ve Maçka askeri kışlaları ile İstanbul'a havagazı dağıtan Gazhane tarafından çevrelenen araziye güvenlik gerekçesiyle inşaat yapılamaz" şerhini de tapu bölge müdürlüğüne başvurarak kaldırttı.

Devamını oku...

Bu site sivil inisiyatifle kurulmuştur. Herhangi bir tüzel kişiliği yoktur.
Gökdelenler yıkılana kadar yayında kalacaktır.

platforma destek öneri ve irtibat için
ePosta: Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.