İstanbul Sahipsiz Değil

‘’İstanbul’un silüeti tartışmalarına’’ açıklama

Mimarlar ve Mühendisler Grubu İstanbul’da geçen yıl başlanan ve Mart 2012’de hizmete açılması planlanan üç gökdelen hakkında 4 Numaralı Koruma Bölge Kurulu’ndan bilgi istedi.

Mimar ve Mühendisler Grubu, İstanbul'da yükselen gökdelenlerin şehrin siluetini bozduğunu belirterek, ''Zeytinburnu'ndaki inşaat, park otel örneğinde olduğu gibi bir an önce durdurulmalı ve siluete müdahale eden katların yapılmasına müsaade edilmemeli'' açıklamasında bulundu.

Grubun yaptığı yazılı açıklamada, Mimar ve Mühendisler Grubu tarafından, geçen yıl nisan ayında başlanan ve Mart 2012'de hizmete açılması planlanan üç gökdelen hakkında 4 Numaralı Koruma Bölge Kurulu'ndan bilgi istendi.

İki uzmanın yerinde yaptığı inceleme sonucunda hazırlanan raporda, ''Müdürlüğümüz arşivinde yapılan incelemede parsele ilişkin işlem dosyası bulunmadığı, Koruma Bölge Kurulu tarafından alınan bir karara rastlanmadığı, parsele ait tescil kaydının olmadığı, sit alanı içinde olmayan parsele ilişkin plan yapma, onama yetkisinin İstanbul Büyükşehir ve Zeytinburnu belediyelerinde olduğu, inşaat faaliyetlerinin devam ettiği, alanın İstanbul'un Marmara silueti kapsamında kalmakta olduğu, Tarihi Yarımada'ya çok yakın bir noktada bulunan parseldeki yapılaşmanın İstanbul'un siluetini olumsuz etkilediğinin tespit edildiği, konunun Koruma Bölge Kurulunca da değerlendirilmesi gerektiği'' ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, projenin kurulun onayına sunulmadığı ve hafriyatta Arkeoloji Müzesi uzmanlarının yer almadığı ifade edilerek, yüzlerce yılda oluşmuş tarihi siluete müdahale etmeye, onu tahrip etmeye hiç kimsenin ve hiçbir kurumun hakkı olmadığı belirtildi.

Yanlıştan bir an önce dönülmesi için başta Zeytinburnu ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri olmak üzere Çevre ve Şehircilik ile Kültür ve Turizm Bakanlığını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü göreve çağıran Mimar ve Mühendisler Grubu, ''İstanbul'un siluetine giren bu ucube yapılar, İstanbul'un bağrına saplanmış bir hançerdir. Her türlü çarpık kentleşmeye ve talana karşı direnen ve medeniyetimizin en güzide şehirlerinden biri olan dünya incisi İstanbul'umuza sahip çıkmamızın, vicdani ve tarihi bir sorumluluk olduğuna inanıyoruz. Mimar ve Mühendisler Grubu Yönetim Kurulu olarak, yetkililerimizi tarihi mirasımıza sahip çıkmaya ve bütün İstanbulluları bu konuda hassas olmaya davet ediyoruz'' açıklamasında bulundu.

AA / 27 Eylül 2011, Salı

http://www.aa.com.tr/tr/kategoriler/yasam/95397-qistanbulun-silueti-tartismalarinaq-aciklama

Bu site sivil inisiyatifle kurulmuştur. Herhangi bir tüzel kişiliği yoktur.
Gökdelenler yıkılana kadar yayında kalacaktır.

platforma destek öneri ve irtibat için
ePosta: Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.