İstanbul Sahipsiz Değil

İstanbul için yarın çok geç olabilir!

Konu Istanbul olduğunda, konu İstanbul’un ve ülkemizin tarihi ve medeniyeti olduğunda görüşleri herkes tarafından bilinen derneğimiz ulusal basında son günlerde yer alan ve "İstanbul’un silueti" olarak bilinen mevzuda görüşlerini açıklamak için beklemeyi tercih etmiştir. Her ne kadar bu beklemenin sonucunda tatmin edici bir açıklama elde edememiş olsak da bu kararların altında imzası bulunan kişilerin makul ve mantıklı birer gerekçeleri olacağını umuyorduk.

Devamını oku...

İstanbul Yoksa Ben Yokum

İstanbul, insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden bugüne kadar, dünyanın en önemli şehirlerinden, en gözde yerleşim birimlerinden biri oldu. Kültürün, sanatın, siyasetin, ekonominin, kısacası medeniyetin kalbi yüzyıllar boyunca İstanbul’da attı. Dillere destan güzelliğiyle masallara konu oldu, uğruna binlerce şiir yazıldı.

Devamını oku...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Kararı Olumlu Ancak Yetmez

İstanbul’un tarihi siluetine bir hançer gibi saplanan gökdelenlerle ilgili yetkilileri göreve çağıran basın
bildirimiz yazılı  ve görsel medyada geniş olarak yer almış, meslektaşlarımız ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi nezdinde konunun yoğun olarak tartışılmasına vesile olmuştur.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, konunun vahametini ve kamuoyundan gelen tepkileri de dikkate alarak  13 Ekim 2011 tarihinde İstanbul’un siluetini korumaya yönelik bir plan hazırlanması kararını meclisten geçirmiştir.

Devamını oku...

MO : "Yapılar tüm uyarılara rağmen yükseldi."

Mimar ve Mühendisler Grubu tarafından yapılan yazılı açıklamada “Yapılar tüm uyarılara rağmen yükseldi!’’ diye belirtildi..

Devamını oku...

Tarihi yarımada silueti, tarih olmasın…

İstanbul’un simgelerinden sayılan minare ve kubbelerden müteşekkil siluet, bugünlerde üç gökdelenin tehdidi altındadır. Yedikule civarında yapımı devam eden binaların yüksekliği Sultanahmet Camii’nin minarelerini aşmış vaziyettedir.

Devamını oku...

‘’İstanbul’un silüeti tartışmalarına’’ açıklama

Mimarlar ve Mühendisler Grubu İstanbul’da geçen yıl başlanan ve Mart 2012’de hizmete açılması planlanan üç gökdelen hakkında 4 Numaralı Koruma Bölge Kurulu’ndan bilgi istedi.

Mimar ve Mühendisler Grubu, İstanbul'da yükselen gökdelenlerin şehrin siluetini bozduğunu belirterek, ''Zeytinburnu'ndaki inşaat, park otel örneğinde olduğu gibi bir an önce durdurulmalı ve siluete müdahale eden katların yapılmasına müsaade edilmemeli'' açıklamasında bulundu.

Devamını oku...

İstanbul'da tarihi yarımadanın kalbine hançer

Mimar ve Mühendisler Grubu tarafından yapılan yazılı açıklamada “İstanbul’un siluetine giren bu ucube yapılar, İstanbul’un bağrına saplanmış bir hançerdir.’’ diye belirtildi..

Devamını oku...

Bu site sivil inisiyatifle kurulmuştur. Herhangi bir tüzel kişiliği yoktur.
Gökdelenler yıkılana kadar yayında kalacaktır.

platforma destek öneri ve irtibat için
ePosta: Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.